Translate

Парфюм | dLambow

 

Какво точно е парфюм?    

Парфюмът е важен продукт в ежедневието на хората, така както са дрехите, храните телевизията. И ако не разбирате сходството, то възниква на база на въздействието върху петте основни човешки сетива:

  • - зрение,
  • - обоняние,
  • - вкус,
  • - слух,
  • - тактилни усещания ...
Парфюм
Парфюм (Parfum, Perfume, Profumo)

Какво е парфюм?

Парфюм (Parfum, Perfume, Profumo) е парфюмерийно (ароматизиращо) средство на основата на спирт или спиртни разтвори, смесени с различни ухайни вещества, наричани парфюмерийни композиции и настойки. От всички парфюмерийни продукти, в парфюмите, концентрацията на благоуханни масла е най-висока: 15 - 30% и повече, разтворени в почти чист спирт - 96%. Това е и причината устойчивостта на техния аромат да е много по-висока отколкото на другите парфюмерийни изделия (5 часа и повече, а върху памучни тъкани - най-малко 30 часа).

Парфюмът е красива кутийка с малко флаконче.

  • Средно-статистическият съвременния човек знае, че парфюмите са една малка и задължително - красива кутийка, в която се намира малко флаконче. Другото, което се знае е, че тези малки ароматни неща много се харесват на жените и са много подходящи за подарък - малък, скъп и съвършено ненужен в семейното стопанство.


  • По-напредналите ни съвременници знаят, че парфюмите са от най-устойчивите ароматни средства, които се пускат на пазара под някакво (обикновено, много известно наименование - дизайнерска марка, което ги прави, естествено, и много скъпи. И разбира се, това поражда значителен пазар за имитации и фалшификати.



Видове парфюмерийни изделия.

Има два вида парфюмерийни изделия:

  • - тоалетна вода (Eau de Toilette) и
  • - дневни парфюми (Eau de Parfum, или Parfum de Toilette).

Когато определен парфюмер разработва определен аромат, то той има предвид преди всичко именно парфюм - Parfum. Парфюмите се пускат обикновено в малки по обем флакончета - 7 мл (или 0,25 Fl.Oz). По-рядко биват 14 мл, 28 мл и вече съвсем рядко, но има Parfum (или Parfum Spray) с обем 50-100 мл (Clinique).

Истинският парфюм е с висока концентрация на ароматната композиция, откъдето идва и голямата трайност на аромата, а и високата цена. Но със същия аромат може да се изготвя и по-нисък клас изделия по международната класификация, каквито са парфюмираните води (дневните парфюми) и тоалетните води. Те също са маркови продукти, но са с по-малка трайност и съответно, с по-достъпни цени. Това не включва имитациите и ментетата.

Концентрация на ароматни вещества в парфюма.

Концентрацията на парфюмерийната композиция в завършеното парфюмено изделие е обикновено от 15% до 40%, като използвания спирт е над 90% и устойчивостта на аромата е поне 12 часа, като това не е граница. Има парфюми, които се съхраняват и над 60 часа.

Следващи по устойчивост са дневните парфюми, а след тях са тоалетните води. Понякога след тях се нареждат дезодорантите, росионите и др. Но жените предпочитат именно парфюмите, макар че са скъпи, макар че има производители, които пускат на пазара само тоалетни води и дневни парфюми.

 

Какво е "добър парфюм"?    

Добър парфюм е този, който човек не е в състояние да усеща върху себе си, но околните го забелязват. Това показва, че ароматната композиция е доста хармонично съчетана за конкретния човек:

  • - не го подтиска,
  • - не задушава обкръжението му,
  • - не изморява и
  • - никога не му омръзва.  

Доста хора допускат грешката, че като не усещат парфюма върху себе си, то той не е за тях. Всъщност е точно обратното.


Родина на парфюма

 

"Кифа" от Египет

Обикновено за родина на парфюма се сочи Египет, като често се споменава продукта "Кифа", още от времето на Платон, който не само има приятен аромат, но е способен да "предизвиква любовна страст даже у мъртъвците". Но някои изследователи считат, че парфюми са се появили много преди Египет, и са привнесени там от още по-древната Месопотамия.

Дали това е истина или не, сега е доста трудно да се установи. Известно е, че в древна Гърция с приготвянето на парфюмерийни продукти са се занимавали самите богове. Даже има една притча, как безобразния на вид Фаон, с помощта на аромати, подарени му от Афродита, успял най-накрая да съблазни нимфата Сафо от остров Лесбос.

Рецепта за получаване на древни парфюми

Не много отдавна, учени от лабораториите на Лореал успели да възсъздадат рецепта за получаване на древни парфюми, по оцелели описания и ренгено-структурен анализ на съхранили се от 3 - 4 хиляди години флакончета. Изказват се мнения, че тези аромати е възможно да не се харесат на съвременните хора, заради специфичната им миризма. А е възможно и учените нещо да не са донатъкмили.

Съвременни ароматните композиции

Едва ли, това което се е харесвало на хората преди хилядолетия, ще се хареса и на съвременните хора. Днес ароматните композиции се аранжират много обстойно, съобразно много фактори, като например характера (и даже зодията) на ползвателите. Докато древните аромати най-вероятно са били моно аромати или сравнително бедни композиции от няколко благоухания. Това прилича и на древната музика, която се предполага, че е била значително опростена.

----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар