Translate

Есенция за парфюми | dLambow

 

Какво е есенция за парфюм, как се добива и какви приложения има освен в парфюмерията?

 

Какво е есенция за парфюми и как се използва? 


Какво е есенция?

Есенция (от лат. essentia — същност) е понятие с доста широко приложение и като такова, има различни значения от философията, през хранително вкусовата промишленост и фармацевтиката, до парфюмерията и съставянето на парфюмерийни композиции за нови парфюми. 

Има смисъл на извлек, концентриран разтвор с остра миризма, но също и на вид парфюми от плодове, цветя или листа в настойка от спирт. Доста често с това наименование обозначават етеричните масла на едно или друго растение, но това по принцип е грешно.

Какво е есенция за парфюми?
Какво е есенция за парфюми


 

 

 

 

Получаване на есенциите.

Етеричното масло се получава чрез дестилация на цветове или листа, а есенцията се изработва от самите цветове по естествен начин. Доколкото натуралните есенции са доста скъпо удоволствие, то за парфюмерийната, хранителната и козметичната индустрии тях ги произвеждат по изкуствен начин, като се подражава миризмата на ароматните растения. 

Фактически, есенция е природното вещество, което се изработва от растенията по време на тяхната жизнена дейност. Именно тя придава характерната миризма на цветовете, листата, стъблата, кората на едно или друго растение.




Получаване на различни есенции.

В промишлеността понякога наричат есенции и настойките в спирт на различни части от растенията. Освен това, във фармацевтиката и хранителната индустрия, с това име назовават и концентрираните разтвори, които използват за производството на различни продукти - например, известната оцетна есенция.

Всъщност, есенциите се изработват от секреторните клетки на различни части от растенията. Достатъчно е да се пречупи свеж лист или да се докоснат тичинките на цветовете и да се вдиша техния аромат, за да се почувства енергетиката и благоуханието на чудесните природни дарове.

 

Вида и състава на есенциите зависи от природните условия.

В цитрусовите плодове есенцията се намира в едри вакуоли на сочната месеста част и е лесно да се извлече чрез механичен натиск. Може да си направите малък експеримент, като поднесете запалена клечка към кората на плода, като я стиснете - маслото от плода ще поддържа огъня в течение на няколко секунди. Етеричните масла, добивани от едно или друго растение, пряко зависят от вида и условията на съществуване. С това се обяснява и разнобоя в цените на различните масла.

Количеството есенция в силно миришещите цветове е повече, отколкото да рече в кората на дърветата. Районът на растеж, времето от годината, състава на почвата, влажността и количеството на светлината, получавани от растението, влияят на ценните качества на есенциите. Специалистите точно подбират времето за събиране на цветовете, листата, стеблата и корите за получаване на ценното етерично масло, така че реколтата да е щедра.

Химически състав.

По своя химичен състав, есенциите са доста сложни. С помощта на слънчевата енергия, представителите на земната флора комбинират химически елементи от природата - от въздуха, водата и почвата, като преобразуват молекулите на водорода, кислорода и въглерода в сложни многообразни съединения и аромати.

Знаейки всичко това, вече можем да кажем, че парфюмите (фр. рarfum) са сложна смес от ароматни есенции, които се разтварят в спирт за да им се придаде устойчивост. Силата и уравновесеността на уханието на парфюма се получава чрез смесването на разнообразни съставки. По този начин, новия аромат или както казват - ароматната композиция, зависи изцяло от опита и таланта майстора парфюмер. 

 

Видове етерични есенции

По своя химически състав, етеричните есенции се подразделят на осем основни групи:

  • - алкохоли,
  • - киселини,
  • - терпени,
  • - кетони,
  • - алдехиди,
  • - феноли,
  • - естери,
  • - сескитерпени.

Практически, в есенциите на всички растения, химиците могат да намерят всичките осем съставки, но всяка комбинация е уникална, неповторима, поради което е толкова лесно да се разпознае етеричното масло на розата пред това на акацията и на джинджифила, пред това на лавандулата.

----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар