Translate

Какво е "френска парфюмерия"? | dLambow


Познавате ли френската парфюмерия и знаете ли как се е зародила тя?


Франция - кралство на парфюмерийното изкуство

По право Франция се явява кралството на парфюмерийното изкуство. Там, в град Грас, през 17 век, започва да се произвежда това, което днес наричаме парфюм. В основата на така зародилата се парфюмерия е заложена тристепенната система за формиране на аромата:
  • - връхни (горни) нокти;
  • - средни (сърдечни) нокти;
  • - основни (базисни) нокти.
Френска парфюмерия
Френска парфюмерия

Важен любовен аксесоар

Във Франция, още от онези времена, миризмите са били счетани за важен любовен аксесоар и съответно зараждащата се по него време парфюмерия се е стараела да изработи благоуханието по такъв начин, че нанесено върху кожата на едно лице, съчетанието да става уникално и различно, ако същото се нанесе върху друга кожа. 

Сред множеството неща и предмети, задействани в оформяне красотата на съвременната жена, няма нито един с по-завладяваща и тайнствена история от парфюмите.

Парфюмерията - френска наука

Днес вече се счита, че парфюмерията е френска наука и именно френските парфюми надвишават по качество и историческа ценност парфюмерийните традиции на останалите страни. Тук ще прескочим периода от онези времена, когато французите са нямали с какво да се мият и се налагало да прикриват зловонието от телата си с нещо по-ароматно. 

Така френските дворяни придобили навика вместо сутрешно измиване, да натриват лицето, ръцете и тялото си с ароматна вода. И себе си и дрехите си те поливали с мускусна настойка, за да може да се прикрие лошата миризма.

Производство на ароматни масла

Но все пак, дали наистина французите са "родителите" на тази древна наука за съблазняване? Парфюмът е композиция от парфюмени ноти, смесени с алкохол. Тези ароматни ноти в по-голямата си част са извлеци и екстракти от етерични масла на различни растения, събирани от производители по цял свят. 

Затова френския произход на парфюмерията е само частично френски. Даже може да се каже, че повечето ароматни масла се произвеждат извън Франция (като например българското розово масло).



Преместване на парфюмерията на изток

Но от древни времена, арабите са тези, които постигнали голям напредък в производството на етерични масла и екстракти, които и до ден днешен се използват в парфюмерийното производство. През Средновековието, в Европа се считало, че парфюмерията е дяволско изкушение, поради гениите в тази наука, заедно с насъбраните от тях знания в ароматната област, се преместват на Изток, където имали възможност да работят, без да се опасяват за своя живот.

Завръщане в Европа

По време на кръстоносните походи, парфюмерията се завърнала в Европа. Рицарите донасяли със себе си благоуханна вода, а също и тайните за нейното приготвяне. С това, в Европа започнала да се завръща и чистоплътността (тогава изтока благоухаел на чудни парфюмерийни композиции и чистоплътност, докато Европа тънела във воня на немити тела) и завръщането станало от изток. 

След това, парфюмерията станала доста печелившо занятие, а град Грас, в южна Франция, се превърнал в град на богаташи. Един флакон с благоухание струвал цяло състояние. И макар, че града бил френски, повечето тогавашни парфюмеристи идвали от Италия.

Богат избор на производители и марки.

Днес, френската парфюмерия се счита за елитен продукт на човешкия гений. И това постоянно се доказва с неповяхващата популярност и слава на редица френски парфюмерийни марки. И макар днес конкуренцията от американски, италиански и японски дизайнери и производители да е много голяма, все пак френските парфюми с нищо не отстъпват по красота и качество на аромата. 

Все пак, днес Франция не е единствения производител на парфюми. Ако не Ви подхождат френските, не се отчайвайте - опитайте японски, бразилски или американски. Там някъде все ще откриете своя аромат по душа.

----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар