Използване на алдехиди в алдехидните парфюми
Алдехиди
Алдехидите се считат за най-важната функционална група. Те често се наричат формилна или метаноилна група. Алдехидите получават името си от дехидратацията на алкохолите.
- - Алдехидите съдържат карбонилна група, свързана с поне един водороден атом.
- - Кетоните съдържат карбонилна група, свързана с два въглеродни атома.
![]() |
Алдехиди (Aldehydes) |
Какво е алдехид?
Думата "алдехид" е измислена от Юстус фон Либих, като съкращение на латинското "alcohol dehydrogenatus" - дехидрогениран алкохол. Алдехидите (от латински "alcohol dehydrogenatus" - алкохол, лишен от водород или дехидрогениран алкохол) са клас органични съединения, продукт на дехидрогениране на първични алкохоли (използвани в производството на полимери или органичен синтез и др.).
Алдехидите са "R-CHO" съединения, съдържащи алдехидна група (-CHO), в които карбонилната група (-HC=O) е свързана с въглеводороден радикал (-R) с един водороден атом. Тривиалните имена на алдехидите са получени от съответните карбоксилни киселини:
- - мравчена,
- - оцетна,
- - пропионова,
- - маслена,
- - валерианена и др.
Класификация на алдехидите
Алдехидите се класифицират, както следва (примерите са дадени в скоби):
- - В зависимост от насищането на въглеводородния заместител:
- = ограничаващи (наситени) алдехиди (ацеталдехид);
- = ненаситени алдехиди (акролеин);
- = ароматни алдехиди (бензалдехид).
- - Според броя на карбонилните групи:
- = алдехиди с една карбонилна група (формалдехид);
- = диалдехиди (глиоксал);
- = многовалентни алдехиди.
![]() |
Алдехиди и алдехидни парфюми |
Свойства на алдехидите
Алдехидите са безцветни вещества с остра или приятна миризма. Формалдехидът е газ, средните части на хомоложния ред са течности, а висшите алдехиди са твърди вещества. Точката на кипене на алдехидите се увеличава с увеличаване на молекулното тегло. Поради липсата на междумолекулни водородни връзки, тя е по-ниска от тази на съответните алкохоли и по-висока от тази на въглеводородите със сходни молекулни тегла.Това се обяснява с наличието на дипол-диполни взаимодействия поради структурни особености на алдехидната група. Само мравчените и оцетните алдехиди са силно разтворими във вода. С увеличаване на въглеводородния радикал, разтворимостта на алдехидите рязко намалява.
Наличие на алдехиди в природата
Алдехидната група се съдържа в много естествени вещества, като:- - въглехидрати
- алдози,
- - някои витамини
- ретинал,
- пиридоксал.
Алдехиди в етеричните масла
Техните следи се намират в етеричните масла и често допринасят за приятната им миризма, например канелен алдехид (в маслото от касия може да бъде до 75%, а в цейлонското канелено масло дори до 90%) и ванилин.
- Алифатен алдехид (пеларгонов алдехид) се открива в етеричните масла на цитрусовите растения, има мирис на портокал, използва се като хранителен аромат.
- Цитралът се открива в лимоненото и кориандъровото масла (до 80%);
- Цитронелал - в цитронеловото (приблизително 30%) и евкалиптовото масла;
- Бензалдехид - в маслото от горчив бадем.
- Кумикалдехидът - в маслото от кимион;
- Хелиотропин - в маслото от хелитроп и люляк;
- Анисалдехид и жасмалдехид - в малки количества в много етерични масла.
Промишлени методи за производство на алдехиди
Известни са много промишлени методи за синтез на алдехиди, но използването им в промишлеността зависи до голяма степен от наличността на суровината. Основните промишлени методи за получаване на наситени алифатни алдехиди са:- - хидроформилиране на алкени (оксосинтеза);
- - дехидрогениране или окисляване на първични алкохоли;
- - хидратация на ацетилен;
- - окисление на етилен;
- - окисление на наситени въглеводороди (С3, С4).
От голямо значение са и някои специфични синтези на алдехиди, широко използвани в парфюмерийната индустрия.
![]() |
Производство на алдехиди (Production of aldehydes) |
Използване на алдехидите
Алдехидите се използват в синтеза на:
- - карбоксилни киселини,
- - амини,
- - алкохоли,
- - пестициди,
- - лекарствени и
- - ароматни вещества (за парфюмерията),
- - багрила,
както и при производството на пластмаси и фенолформалдехидни смоли. Като консервант и стерилизиращ агент се използва 40% разтвор на формалдехид (формалин). При приготвянето на парфюмни композиции се използват алдехиди, които имат приятна миризма.
Използване на алдехиди в парфюмерията
Ограничения на натуралните съставки
Натуралните съставки в парфюмерията имат някои ограничения. Всички парфюми, които са съставени от по 20 - 30 или повече етерични масла, са подобни едни на други. С други думи, ще въздействат по сходен начин на сигналната система на човека, свързана с въздействието върху една и съща комбинация обонятелни рецептори.
Поради тази причина, парфюмерията, основаваща се изключително на натурални съставки, няма и не може да има особени перспективи за своето развитие.
Принос на алдехидите в парфюмерията
Изобретяването на алдехидите внася съществен принос в изкуството на парфюмерията. Благодарение химическото разнообразие на съставките, те сега кардинално се различават по своя състав и могат да влияят върху съвсем различни групи рецептори.
Т.н. "алдехидна нота" доста често присъства в мъжката и дамската парфюмерия. Алдехидите са химически вещества, които в чист вид напомнят аромата на някои естествени масла. Но щом се смесят, звучат различно, добивайки лек мирис на свежи цветя.
Но имат и една удивителна черта - да се настройват според естествената миризма на кожата, усилвайки водещите ноти на парфюмерийната композиция.
|
Алдехидни парфюми
Алдехидите и парфюмерията са тясно свързани и едва ли има аромат в света, който да съществува без тях. Алдехидите са група синтетични парфюмни съставки. Алдехидите придават на цялостния аромат сияен искрящ характер и повдигат цялото творение. Парфюмите с алдехиди често имат чист, сапунен или прахообразен характер.
![]() |
Алдехидни парфюми (Aldehydic perfumes) |
Тези органични съединения присъстват в много естествени материали, като роза, ванилова портокалова кора, борова есенция, етерични масла от цитронела и канела, и са причината да имат толкова приятен аромат. Но също могат да бъдат възпроизведени синтетично в лаборатория.
8-те най-добри алдехидни парфюма на всички времена:
- - Chanel No 5.
- - Tom Ford Metallique.
- - Madame Rochas.
- - Amouage Gold Woman.
- - First by Van Cleef and Arpels.
- - Superstitious by Frederic Malle.
- - White Diamonds by Elizabeth Taylor.
- - Worth Je Reviens.
Значение на алдехидните парфюми
За да разберем правилно значението на алдехидните парфюми, най-напред е добре да се запознаем с резултатите от едно изследване, за което през 2004 година Линда Бък и Ричи Ексел получават Нобелова премия. В него те разказват за това как въздействат ароматните вещества на нашето обоняние.
Според работата на двамата учени, всяко химическо вещество или смес, които имат една и съща молекулярна структура, въздействат на една и съща група обонятелни рецептори - от 300 до 1000 на брой. До колкото повечето етерични масла притежават сходен химичен състав, то при смесването даже на 20 - 30 от тях, техния химически състав взаимно се уравновесява помежду им, което е неизбежно.
Богат аромат на алдехидните парфюми
Оригиналните парфюми с алдехиди в състава си имат значително по-богат аромат в сравнение с по-рано изобретяваните парфюми с натурални съставки, даже ако ароматната композиция е една и съща.
Парфюми с алдехиди на достъпни цени.
Допълнителен плюс на алдехидите, освен всичко останало, е и тяхната невисока себестойност, което позволява да се превърне оригиналната парфюмерия в достъпен продукт за по-широк кръг потребители.
Алдехидна парфюмерия
Алдехидите предизвикаха революция в парфюмерията - нещо като „ракетно гориво“, засилващо „свистенето“ на аромата в парфюма, когато го помиришете за първи път: те са като шума на шампанското, притежаващи силата да направят един парфюм наистина искрящ и кипящ.
![]() |
Алдехидна парфюмерия (Aldehydic perfumery) |
Алдехидите за първи път правят своя ароматен дебют през 1905 г. в Rêve D’Or (Златна мечта), от Armingeat. Участват също в Quelques Fleurs на Houbigant (създаден през 1912 г.) и Arpège на Lanvin. Но именно тяхната поява в Chanel No. 5 промени всичко – буквално изпрати алдехидната парфюмерия по нова, "ракетна" траектория, отваряйки свят на богатство и сила.
Значение на алдехидите за парфюми
За човек, който е далеч от производството на парфюми, е трудно да си представи какво са алдехидите в парфюмите и парфюмерията. Но това са именно познатите ни миризми:
- - ванилия
- - роза,
- - портокал,
- - праскова и много други.
Получаване на алдехиди
От гледна точка на химията, алдехидите са органични вещества с алдехидна група. Обикновено те се получават чрез окисляване на алкохоли с помощта на реактиви, но такива могат да се намерят и в природата. Всички, принадлежащи към този клас, имат общи химични свойства - лесно претърпяват реакция на окисление, когато се комбинират със съответните киселини. Благодарение изобретяването на химическите заместители и забраната да се използват в парфюмите на такива вещества, като:
- - мускус,
- - амбра или
- - боброва струя,
се постига и по-хуманно отношение и намаление изтреблението на редки животни, като бобри, кашалоти, мускусна кабарга.
Реактиви в парфюмерията за получаване на алдехиди
За получаване на алдехиди в лабораторията често се използва реакцията на окисляване на първичните алкохоли с реактиви, които са сложни съединения на хром (VI) оксид с третични амини, по-специално най-добрите реактиви са:
- - комплекс с пиридин (CrO3 2C5H5N, Sarrett-Collins реагент) и
- - пиридиниев хлорохромат (C5H5NH+CrO3Cl-, реактив на Corey, PCC).
Тези реаактиви правят възможно получаването на алдехиди с висок добив, а пиридиниевият хлорохромат също не засяга двойната връзка. За същите цели се използват и други селективни окислители, например:
- - манганов (IV) оксид MnO2,
- - сребърен карбонат върху зеолит и
- - диметилсулфоксид в присъствието на основа (окисление по Swern).
Арсенал на парфюмериста
В арсенала на всеки парфюмерист има много разновидности с разнообразни вкусове:
- - пъпеш,
- - зелена трева,
- - момина сълза,
- - море и други.
Но има и алдехидна нотка, за която се заговори след създаването на легендарния Chanel No5. Това е смес от наситени мастни алдехиди. Те имат характерен восъчен аромат. Това е забележимо остро и неприятно усещане, напомнящо гранясало масло. Той става приятно само когато се разреди до 1% или по-малко. Тогава започва да наподобява свежест на цветя.
Друго приложение на алдехидите
Друго често срещано свойство на алдехидите е тяхната "сапуненост". Те често се използват за създаване на аромати в сапуните, защото са евтини и перфектно маскират неприятните миризми, а собственият им аромат е доста силен. Затова често се свързват с усещането, което дава прясно изгладеното бельо. Отделна важна характеристика е способността да се адаптират към характеристиките на кожата и да засилват основните нотки на цялата композиция.
Използване на алдехиди в създаването на парфюми
За да създадете парфюм, трябва да съберете огромно количество материал:
- - венчелистчета,
- - стъбла,
- - корени или
- - листа.
Понякога това са редки растения, които са забранени за бране. В някои случаи е просто невъзможно да ги намерите в точното количество. Или цената се оказва непосилна, никой просто няма да купи парфюм с такава цена. Именно в този момент на помощ идват алдехидните съединения. Без тяхното участие, в съвременните условия, е изключително трудно да се събере многостранен и богат букет за парфюмения аромат.
Това са синтетични заместители, които почти не влияят върху аромата и усещанията, но значително опростяват и намаляват разходите за производствения процес. Именно на алдехидите сме задължени за такива гениални аромати, като Guerlain Shalimar или Chanel №5. Така че би било добре да се отнасяме критично към алдехидната парфюмерия, не си заслужава. Именно на постиженията на химията сме задължени на редица от най-гениалните парфюмерийни творения на човечеството.
Какъв е аромата на алдехидите?
Обикновено алдехидните съединения донякъде напомнят на пудра. Има много вещества с различни нюанси:
- - мелонал - пъпеш;
- - адоксал - морски или яйчен белтък;
- - лирал - момина сълза;
- - трипал - зелена трева;
- - цитронелал - лимонена трева.
Има подвидове, които миришат на:
- - кимион,
- - мандарини,
- - анасон,
- - циклама,
- - ориенталски подправки или
- - различни сортове рози.
От момента, в който е развита тази химия, тя се използва често в парфюмите. Струва си да се отбележи, че това не са напълно химически продукти. Те съдържат много натурални масла и други естествени съставки. В портокаловото маслено вещество съдържанието му достига 4%.
Но има и органични съединения, които миришат много по-силно от всякакви синтетични компоненти. Например миризмата на кръв е толкова силна за животните, че те лесно могат да проследят всяка плячка чрез нея. Алдехидът, в комбинация с други нотки, става:
- - изтънчен,
- - флорален,
- - деликатен и
- - приятен.
С негова помощ е възможно да се засили парфюмът, да се фиксират акордите и насищането. Той увеличава значението на другите нюанси и в резултат на това става трудно да се различат отделните съставки на ароматения букет. Така, композицията става изискана, обемна и плътна.
Кои са най-известните алдехидни аромати?
Днес, такива синтетични частици, се използват навсякъде в парфюмерията. Проверяват се за качество и съответствие със стандартите, за това дали предизвикват алергии или дразнене на кожата. И в резултат на това ...
Почти целият свят познава тези парфюми:
- - Ив Сен Лоран с бутилката си Rive Gauche, пусната през 1970 г.;
- - Lancome и Climat, зелено-флорални, често купувани от 1967 г.;
- - Lanvin и неговият Arpege, произвеждан от 1927 г., той е създаден след мегапопулярния Chanel;
- - Нина Ричи и уникалният алдехидно цветен модел Nina от 1987г.
Значение на алдехидите за съвременната парфюмерия
Алдехидите в парфюмерията са вещества, които сами по себе си, но по-често в комбинация, създават миризми, които не съществуват в природата. Или нюанси на познати миризми, но също така нехарактерни за естествените. В резултат на това възникват на най-уникалните и оригинални композиции от семейството на парфюмите с алдехиди.
На какво миришат алдехидите?
Трудно е да се каже. Има мнение, че в известен смисъл всички алдехиди са „сапунени“ и „восъчни“, но като цяло е очевидно, че е невъзможно да се знае предварително на какво точно ще миришат алдехидите, просто като видите тази дума в композицията. Но винаги можете да предположите, че ще има изненада.
Тоест, алдехидите са най-непредсказуемите аромати. Разбира се, не само алдехидите могат да създават миризми, които нямат аналози в природата. Но именно те най-често се използват за тази цел в парфюмерийната индустрия. Най-често срещаните аромати са:
- Мирценал - Флорално интензивен
- Фенилацеталдехид - Лек, пролетно цветен
- Додеканал - Иглолистни нотки
- Пропанал - Сладка сочност
- Нонал - Роза
- Хептанал - Зелени нотки
- Октанал - Цитрус
- Деканал - Цитрусово-цветен
- Лаурилалдехид - Люляк
- Бензалдехид - Горчив бадем, но при по-нататъшна обработка може да се превърне в аромат на жасмин
- Лилиал - Момина сълза
Известни алдехидни аромати
- - Arpège Lanvin (1927)
- - Liu Guerlain (1929)
- - Je Reviens Worth (1932)
- - Fleurs de Rocaille Caron (1933)
- - Мадам Роша Роша (1960)
- - Calèche Hermès (1961)
- - Diva Ungaro (1965)
- - Chamade Guerlain (1969)
----------------